Фахівці надали пояснення щодо ситуації, коли представники Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) затримують військовозобов’язаних громадян на вулиці та фотографують їхні документи. Чи є такі дії законними та куди можуть потрапити зображення документів?
Чи дозволено ТЦК фотографувати документи громадян
“Не знаю, наскільки це принципово в даному випадку, але питання фотографування Ваших документів під час воєнного стану поліцією чи військовими ніяким чином не врегульоване”, – зазначив адвокат Юрій Айвазян.
Водночас юрист В’ячеслав Кирда підкреслив, що представники ТЦК та СП не мають права фотографувати документи, оскільки це є незаконним.
Він рекомендує в таких випадках заявляти їм на місці про неправомірність їхніх дій.
“Тим не менше переконаний, що дійсно ці фотографіі не підуть нікуди, крім внутрішнього чату працівників ТЦК”, – запевнив юрист.
Проте порадив на майбутнє припиняти такі дії.
Які дії ТЦК є законними
Представники ТЦК та СП мають право здійснювати наступні дії:
- здійснення оповіщення про мобілізаційні заходи;
- вручення повісток;
- перевірка документів призовників, військовозобов’язаних, резервістів та військовослужбовців тощо.
Затримати або запропонувати пройти до ТЦК вони можуть лише у випадку невідповідності даних у військово-облікових документах з інформацією в “Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів”.
Йдеться саме про Єдиний держреєстр, а не про реєстр “Оберіг”.
Тому, якщо у військовозобов’язаного громадянина документи в порядку, він має право відмовитися від пропозиції проїхати до ТЦК.
Водночас представники ТЦК та СП не мають права:
- затримувати особу;
- вилучати особисті речі;
- перешкоджати спілкуванню з родичами;
- вилучати транспортні засоби;
- застосовувати фізичну силу тощо.
Більше того, якщо особу затримали без законних підстав, експерти радять викликати поліцію та скласти протокол, в якому будуть чітко вказані підстави затримання військовозобов’язаного.