В Україні уповноважені особи, зокрема представники органів місцевої влади, мають право видавати повістки військовозобов’язаним. Як повідомила адвокатка юридичної компанії “Riyako&Partners” Катерина Аніщенко, серед таких осіб також можуть бути голови об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), житлово-будівельних кооперативів (ЖБК) та інші представники місцевого самоврядування.
Законодавством передбачено, що для здійснення цієї процедури необхідний відповідний наказ керівника військової адміністрації або начальника територіального центру комплектування (ТЦК), де вказано, що певна особа уповноважена передавати повістки військовозобов’язаним за дорученням. Це означає, що така процедура є легітимною лише за умови наявності офіційного наказу від військових органів.
Катерина Аніщенко підкреслила, що хоча такі повістки можуть вручати й інші особи, важливо дотримуватися встановленого порядку. За її словами, часто повістки можуть передавати родичам військовозобов’язаного, наприклад, батькам, але цей документ не має жодної юридичної сили, доки сам військовозобов’язаний не підтвердить отримання повістки своїм підписом.
Щодо заповнення персональних даних у повістці, експертка зауважила, що вона не завжди містить повну інформацію про чоловіка, зокрема дату його народження. Хоча деякі дані, як-то прізвище, ім’я та по-батькові, можуть бути вже зазначені на основі даних, отриманих за місцем прописки або з прибудинкових книг, які раніше активно використовувалися в багатьох будинках.
Однак адвокатка наголосила, що навіть у випадках, коли повістка вже містить певну інформацію, це не означає, що процедура вручення завершена і вже почався відлік для штрафних санкцій. Це можливо лише після того, як військовозобов’язаний особисто підтвердить отримання повістки. У разі недотримання процедури вручення може йтися про порушення прав громадянина.
Таким чином, вручення повісток головами ОСББ, ЖБК чи іншими представниками місцевого самоврядування є законним за умови дотримання всіх формальних процедур, визначених законом.