З набуттям чинності нового закону про мобілізацію в Україні встановлено оновлені правила видачі повісток. Уряд детально визначив, хто має право вручати повістки, де це може відбуватися та порядок їх вручення.
Про це в етері “Українського радіо” розповіла керівниця адвокатського об’єднання “Vector” Тетяна Книш.
Право на вручення повісток мають представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП), а також представники районних, міських та державних адміністрацій. Крім того, це право надано представникам виконавчих органів сільських, селищних та міських рад, а також установ, підприємств та організацій, де працює громадянин.
Варто зазначити, що новий закон про мобілізацію передбачає участь поліцейських в оповіщенні військовозобов’язаних. Але поліція не вручатиме повістки, а лише забезпечуватиме порядок, коли в її присутності повістки видаватимуть представники ТЦК.
Тетяна Книш також наголосила на тому, що “Резерв+” вважається електронним військово-обліковим документом.
“Тому дії представників центру комплектування, які вимагають документи винятково у паперовому вигляді, не є правильними”, – зазначила адвокатка.
Проте “скрин” із додатка “Резерв+” не підходить.
Що має бути вказано в повістці
Повістка формується за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів або бланк повістки заповнюється представником ТЦК. Керівник ТЦК накладає на повістку кваліфікований електронний підпис або особисто підписує повістку та скріплює гербовою печаткою. Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних і резервістів.
У повістці про виклик до ТЦК та СП мають бути зазначені:
- прізвище, ім’я та по батькові та дата народження громадянина, якому адресована повістка;
- найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;
- мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- місце, день і час явки за викликом;
- підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;
- реєстраційний номер повістки;
- роз’яснення про наслідки неявки та про обов’язок повідомити про причини неявки.
Варто зазначити, що за ігнорування повісток українцям загрожують штрафи, які встановлені для громадян в межах від 17 000 до 25 500 гривень.