В Україні існують чітко визначені обставини, коли військовозобов’язані можуть легально відмовитись від повістки, не зазнаючи юридичних наслідків.
За інформацією адвокатського об’єднання “Бачинський та партнери”, відмова від повістки є прийнятною, якщо особа була офіційно виключена з військового обліку. Такі особи не мають жодного правового зобов’язання або юридичного зв’язку з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
Що стосується процедури відмови, у разі відмови від повістки відповідний факт фіксується представниками ТЦК та СП. Військовозобов’язаний має право підписати акт про відмову, де можливо вказати причини такої відмови.
До основних підстав відмови від повістки належать:
- вручення повістки особою, яка не має на це повноважень
- неправильне вказування особистих даних одержувача або відсутність офіційної печатки ТЦК чи підпису керівника центру.
Крім того, існують підстави для оскарження висновків військово-лікарняної комісії (ВЛК), які включають неурахування лікарем взаємозалежності хвороб, неправильний вибір ступеня порушення функції організму, діагноз спеціаліста, який не відповідає дійсності, та неврахування індивідуальних можливостей особи під час визначення обмеженої придатності. Юристи рекомендують звертатися до суду для оскарження таких висновків.