В Україні може бути впроваджена Єдина система відеомоніторингу, яка здійснюватиме спостереження не лише в публічних місцях, але й за стратегічними об’єктами. Ця система може включати тисячі відеокамер, здатних ідентифікувати громадян, а уповноважені органи зможуть отримувати інформацію про фактичне місцеперебування окремих осіб. Проєкт Закону про таку систему був зареєстрований ще в лютому 2024 року.
Про це повідомляє видання “РБК-Україна”.
У разі ухвалення законопроєкту №11031, відеокамери, розміщені по всій території України, дозволять здійснювати нагляд за громадянами в публічних місцях.
Метою цього є підвищення рівня безпеки та надання допомоги правоохоронним органам у швидкому виявленні злочинців. Проте багато громадян вважають, що таким чином може здійснюватися пошук ухилянтів від мобілізації.
Адвокат Дмитро Франчук також вказує на можливість використання системи відеоспостереження для затримання ухилянтів.
“Якщо система буде достатньо ефективною, тоді ідентифікувати людей на вулиці дійсно буде простіше. Однак, це порушує додаткові етичні питання щодо використання технологій для цілеспрямованого переслідування певної категорії громадян”, – зазначив адвокат.
Водночас адвокат Ярослав Хлівний не погоджується з такою думкою та зазначає, що пов’язувати ці питання недоречно, оскільки система відеоспостереження спрямована на захист населення від правопорушень. Тому, якщо особа перебуває в розшуку за вчинення правопорушення, її можна буде швидко виявити та затримати.
Штрафи для ухилянтів
Порушення призовниками, військовозобов’язаними чи резервістами правил військового обліку (стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення) карається штрафом. Розмір штрафу варіюється залежно від того, чи є в країні мирний час або діє воєнний стан.
Під час воєнного стану штраф за порушення правил військового обліку становить від 17 000 до 25 500 гривень для громадян та від 34 000 до 59 500 гривень для юридичних осіб, посадових і службових осіб органів влади, підприємств, установ та організацій.