Яке майно не зможуть забрати в ухилянта

Ухилення від мобілізації в Україні тягне за собою кримінальну відповідальність, зокрема у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років. Відповідальність за ухилення може наступити у двох випадках: за систематичне ухилення від військового обов’язку або у разі, якщо особа пройшла військово-лікарську комісію, була визнана придатною до служби, але відмовляється виконувати свої зобов’язання. Відповідно до Кримінального кодексу, такі дії можуть спричинити відкриття кримінального провадження та накладення арешту на майно боржника.

Якщо військовозобов’язаного визнають винним, його майно, включаючи нерухомість, може бути виставлено на онлайн-аукціон. З виручених коштів спочатку буде покрито штрафи та інші боргові зобов’язання, а решта суми буде повернута власнику. Проте, є категорії майна, які не підлягають конфіскації, незалежно від суми боргу або штрафу.

Згідно із законодавством, не підлягають конфіскації такі предмети:

  • взуття, одяг, дитячі речі;
  • посуд, засоби гігієни, постільна білизна;
  • меблі (по одному столу, шафі, ліжку та стільцю на кожну людину в родині);
  • лікарські засоби, окуляри, медичні вироби;
  • запаси харчових продуктів та води на три місяці або кошти, необхідні для їх придбання;
  • один холодильник, комп’ютер, телевізор та мобільний телефон на кожну людину;
  • майно для релігійних ритуалів та професійної діяльності, якщо воно є єдиним джерелом доходу;
  • паливо для приготування їжі та опалення;
  • реабілітаційні засоби для людей з інвалідністю;
  • нагороди, призи, почесні та пам’ятні знаки.

Також, згідно із законодавством, у разі ухилення від мобілізації, майно, набуте подружжям під час шлюбу, може бути конфісковано, незалежно від того, на кого воно офіційно зареєстроване. Важливо відзначити, що спільно нажите майно вважається спільною сумісною власністю обох подружжя, тому у випадку боргу понад 160 тисяч гривень може бути стягнута і нерухомість.

Що стосується адміністративних стягнень, статті 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачають, що штраф за ухилення може бути накладений протягом трьох місяців з моменту виявлення порушення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. Штрафи можуть накладатися неодноразово, зокрема за кожну неявку на повістку, якщо військовозобов’язаний був повідомлений належним чином і ознайомлений із санкціями.

Таким чином, в разі ухилення від мобілізації, конфіскація майна можлива, але існують обмеження щодо певних категорій особистих речей та засобів існування, що залишаються захищеними законодавством навіть при великих боргах.

Розкажи корисну інформацію у соцмережах